Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

Pukanie a praskanie v klboch

Pukanie a praskanie v kĺboch: Čo ho spôsobuje a ako s ním skoncovať?

Kĺby sú pohyblivou súčasťou našej kostry. Kosti nie sú pružné. Preto sa navzájom spájajú v kĺboch, ktoré umožňujú pohyb alebo ohýbanie končatín. Aj keď sa však môžeme tešiť z celkového zdravia, môže nás trápiť nepríjemné vŕzganie a praskanie kĺbov. Čo je príčinou tohto javu? A je to niečo, čoho sa treba obávať?

Určite ste to už zažili. Rozprávali ste sa s učiteľom na hodine a on si začal praskať kĺby. Alebo ste to urobili sami a vaša babička vás varovala, aby ste to nerobili. Copak to neviete? Takéto správanie spôsobuje reumatizmus! Je to pravda?

Pravdepodobne vás upokojíme, ale okolo pukania kĺbov existuje veľa mýtov a poloprávd. Je však táto zábava naozaj bezpečná?

Na to sa pozrieme nižšie.

Čo spôsobuje praskanie kĺbov

Čo spôsobuje praskanie kĺbov?

Niektorí ľudia považujú pukanie kĺbov za veľmi relaxačné. Ostatní nemôžu zniesť jeho zvuk. Ale len málokto vie, či je to naozaj bezpečné. A čo ju vlastne spôsobuje. Preto budete radi, ak budete vedieť o niečo viac ako ostatní a budete mať v celej veci jasno!

No, nie tak celkom. Vedci sa vážne zaoberali praskaním kĺbov. A dospeli k záveru, že netušia, čo tento zvuk spôsobuje. Pravdepodobne je to však spôsobené podtlakom. V kĺbe vznikne dutina, ktorá vydáva praskavý zvuk. Samozrejme, nikto nedokázal vysvetliť, prečo je zvuk praskania taký hlasný.

Ďalšia štúdia z roku 2018 naznačuje, že praskanie môže byť spôsobené kolapsom vytvorenej dutiny. Celý proces zrútenia trvá približne 20 minút. To by vysvetľovalo, prečo nemôžete chrumkať ten istý kĺb niekoľkokrát za sebou. Tento fenomén však pravdepodobne nikdy úplne nepochopíme.

Praskanie kĺbov prstov

Všetky kĺby v tele môžu praskať. Ľudia však najviac chrumkajú tie, ktoré majú na rukách. Konkrétne prsty. Niektorí ľudia to robia úplne nevedome.

Najčastejšie tak robíme z týchto dôvodov:

  • Túžba počuť tento zvláštny zvuk
  • Stres
  • Pocit uvoľnenia
  • Nervozita
  • Sila zvyku

Potom je tu aj menšina ľudí, ktorí vydávajú chrčivé zvuky len pre potešenie z toho, že sa ostatní okolo nich cítia nepríjemne. Dalo by sa to prirovnať k škrabaniu nechtami po tabuli.

Praskanie kĺbov prstov

Ako sa zbaviť pukanie kĺbov

Najúčinnejšia je práca na sebe. Kĺby rúk zvyčajne praskajú len vtedy, keď to robíme zámerne. Nie sami od seba. 

Najskôr sa zamyslite nad tým, prečo chcete praskať s kĺbmi. Hoci je to dosť ťažké, pretože to často robíme tak automaticky, že si to často ani nevšimneme, aspoň sa o to pokúsime. Potom možno zistíte, že je to zvyk. A potom ho môžete nahradiť niečím iným.

Ak vám v dôsledku stresu alebo nervozity praskajú kĺby, skúste sa zhlboka nadýchnuť a naladiť sa na niečo príjemnejšie. Pomôcť by vám mohla rýchla meditácia. Alebo dokonca cvičenie. Ak to nepomôže, skúste sa zastaviť pred chrumkaním.

Ako sa zbaviť pukanie kĺbov
pukanie kĺbov

Prečo si zámerne nepraskať kĺby

Ľudia sa domnievajú, že praskanie kĺbov je škodlivé a nemali by ho robiť, pretože si môžu privodiť ochorenie. To je však mýtus. Nepreukázalo sa, že by chrupanie kĺbov malo akýkoľvek vplyv na vývoj ochorenia kĺbov. To však neznamená, že sa počas nej nemôže nič stať.

Po prvé – pukanie kĺbov by nemalo bolieť. Tiež by po ňom nemalo byť viditeľné začervenanie. Opuch je tiež zlým znamením. V tomto prípade je celkom možné, že máte nejaký druh defektu v kĺbe. Zvyčajne ide o dnu, pri ktorej sa kyselina močová koncentruje v kĺboch. Alebo máte artritídu, ktorá môže časom deformovať kĺb.

Ak teda pociťujete bolesť alebo niektorý z vyššie uvedených problémov, je to dôvod na užívanie kĺbovej výživy. V jeho zložení by nemali chýbať tieto látky – glukosamín, chondroitín, MSM, kadidlovník pílovitý, kolagén a vitamíny. V prípade vážnejších problémov navštívte svojho lekára. V ostatných prípadoch nie je liečba chrupnutia kĺbov potrebná.

Aby ste boli mobilní až do vysokého veku, snažte sa predchádzať nadmernému opotrebovaniu tela. Dbajte na kvalitnú kĺbovú výživu, aby ste dodali chrupavke všetko, čo potrebuje na normálne fungovanie. Ktorú z nich si však vybrať? Vyskúšajte kĺbovú výživu Kloubin a robte to, čo vás baví.

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

KLOUBIN je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru

Nepremeškajte výhodnú ponuku!
Balíček kĺbovej výživy Kloubin je v tejto chvíli zľavnený na obmedzenú dobu.
Doprava zdarma
Výhodné balenie