Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

bolest kyčle

Bolesť bedrového kĺbu: Najčastejšie príčiny a ako ju riešiť?

Náhla bolesť bedrového kĺbu môže naznačovať zlomeninu alebo zlé postavenie bedrového kĺbu. Môže to však tiež znamenať, že máte dlhodobé ochorenie pohybového aparátu. Keďže problémy môžu mať mladí aj starší ľudia, pozrieme sa na to, čo môže bolesť bedrového kĺbu znamenať a čo všetko ju môže zmierniť.

Pohybový aparát nám umožňuje pohybovať sa bez obmedzení. Nie vždy však plní túto funkciu. Asi najčastejším problémom, s ktorým sa stretávame, najmä v mladosti, sú zlomeniny kostí.

Môžu sa objaviť aj v neskoršom veku. Aj keď z trochu iných dôvodov. U starších ľudí zohráva dôležitú úlohu odvápňovanie kostí. Po páde alebo menšom úraze sa oslabia, čím sa stanú menej stabilnými a náchylnejšími na zlomeniny. Preto majú starší ľudia taký problém so zlomeninami bedrového kĺbu.

Problém s osteoporózou však môžu mať aj ľudia v mladšom veku (hoci nie je úplne bežný). Podľa lekárov majú nedostatok vitamínu D prakticky všetci, u ktorých sa testuje jeho hladina v tele.

A to nie je všetko. Môžete mať problém s rednutím chrupavky v dôsledku iných faktorov. Keď úplne zmizne, kĺb sa trie o kosť, čo spôsobuje bolesť a stuhnutosť. O deformáciách kĺbov, ktoré môžu byť spôsobené autoimunitnými ochoreniami, ani nehovoríme.

11 účinných látok pre maximálny výsledok
Kloubin – pre život v pohybe

Kloubin je intenzívna kĺbová výživa vyvinutá špeciálne pre ľudí, dobre sa vstrebáva a pohodlne užíva vo forme kapsúl. Kombinácia 11 účinných látok má všetko potrebné pre zdravé svaly, kosti a kĺby.

Vyskúšajte českú kĺbovú výživu Kĺbin a zažite pohyb bez starostí.

Keďže všetky tieto problémy nepriamo ovplyvňujú stav ľudského bedrového kĺbu, nižšie sa im budeme venovať podrobnejšie.

príčiny bolesť bedrového kĺbu príznaky

Príznaky bolesti bedrového kĺbu

Bolesť bedrového kĺbu býva pomerne jednoduchá. Neobvyklá nie je bolesť bedrového kĺbu pri behu, náhla bolesť bedrového kĺbu alebo bolesť bedrového kĺbu pri spánku na boku. Bolesť môže byť ostrá alebo tupá. Môže trvať dlho alebo len chvíľu. Medzi ďalšie sprievodné javy patrí obmedzená pohyblivosť a stuhnutosť bedrového kĺbu. U starších ľudí s vážnejšími problémami môže byť ohrozená aj stabilita.

Najčastejšie príčiny bolesti bedra

Príčinu bolesti môže určiť na základe vyšetrenia len lekár. Aby ste ale vedeli, čo presne sa v jeho správe nachádza, pozrieme sa na to, čo môže mať na vznik bolesti bedra vplyv.

Na vine môže byť:
Artritída
– Artróza
– Fraktúra
– Zápal tiažového vačku
– Osteonekróza (to je ale skôr vzácnosť)

Osteonekróza je stav, počas ktorého nedochádza k zásobovaniu kosti krvou. Tento stav podporuje úraz kĺbu, nadmerná konzumácia alkoholu av niektorých prípadoch aj medikácia na liečbu rakoviny.

Bolesť bedrového kĺbu pri chôdzi

Bolesť bedrového kĺbu pri chôdzi je v populácii pomerne častá. Môže byť spôsobená poškodením svalov, kostí a nervov. Môže tiež naznačovať artritídu alebo artrózu.

U športovcov môže nadmerné zaťaženie spôsobiť aj natiahnutie alebo natrhnutie svalov, ktoré sa prirodzene nachádzajú v oblasti bedier. Ak ste aktívni, určite by ste nemali podceňovať používanie kĺbovej výživy.

bolesť bedier pri chôdzi
bolesť bedrového kĺbu v kľude

Bolesť bedrového kĺbu v kľude

Bolesť bedrového kĺbu v kľude môže naznačovať, že bedrový kĺb je v nesprávnej polohe. Môžete napríklad nesprávne sedieť alebo ležať. Opäť však môže ísť o príznak artritídy alebo artrózy, prípadne o príznak zápalu bedrového puzdra. Veľa žien sa v tehotenstve sťažuje na bolesti bedier, ktoré nadmerne zaťažujú telo (najmä v poslednom trimestri).

Čo pomôže pri bolestiach bedrových kĺbov?

V prvom rade by ste sa mali zamerať na dlhodobé užívanie kĺbovej výživy, ktorá dodá vašim kĺbom a chrupavkám všetky potrebné látky pre ich správne fungovanie. Ak problémy pretrvávajú, mali by ste sa objednať k svojmu všeobecnému lekárovi. Je možné, že máte dlhodobejšie ochorenie, ktoré je potrebné zistiť a liečiť. Nemusíte sa obávať. Okrem fyzikálneho vyšetrenia vás lekár môže poslať na röntgenové vyšetrenie alebo denzitometriu. (Ide o röntgenové vyšetrenie celého tela, ktoré dokáže presne určiť hustotu vašich kostí.)

Môže tiež odobrať vzorku krvi. Môže ho použiť na zistenie, či máte neobvyklú imunitnú reakciu. Môže tiež zistiť hladinu určitých vitamínov a minerálov vo vašom tele a mnoho ďalších dôležitých vecí, ktoré by vám mohli poskytnúť určité informácie.

V závislosti od výsledkov vám lekár odporučí iný typ liečby. Pre predstavu, človek s artritídou musí byť fyzicky aktívny, aby si udržal kĺby premazané kĺbovou tekutinou. Na druhej strane, človek s osteoporózou musí zvýšiť príjem vitamínu D, vitamínu K a vápnika. Tehotná žena musí znášať bolesť bedier. Po pôrode nepríjemné pocity zvyčajne ustúpia.

Cvičenie

Cvičenie je dôležité pri problémoch pohybového aparátu. Najprv by ste sa však mali poradiť so svojím lekárom, aby ste zistili, ktorý typ je pre vás vhodný. Napríklad pri osteoporóze sa neodporúča (aspoň kým nie ste stabilizovaní) skákať alebo robiť cviky, ktoré by mohli viesť k pádom a zlomeninám.

Cvičenia na bedrá zvyčajne nie sú pre človeka úplne pohodlné. Nemalo by vám to však spôsobovať bolesť. Ak áno, znamená to, že niekde je problém a mal by okamžite prestať.

Ak chcete zlepšiť stabilitu a znížiť bolesť, skúste si ľahnúť na chrbát na podlahu s nohami pri sebe. Potom zdvihnite jedno pokrčené koleno, priložte ho k hrudníku a na chvíľu ho podržte rukami. V tomto bode smerujte koleno rukami (mierne) dovnútra. Vráťte ho do stredovej polohy a pomaly ho položte späť na zem. Opakujte päť až desaťkrát na každú nohu.

cvičenia na bolesť bedrového kĺbu
bolesť bedrového kĺbu kĺbová výživa

Kĺbová výživa

Chrupavka v kĺboch podlieha opotrebovaniu a procesu starnutia. Preto je vhodné dodávať kĺbom kvalitnú kĺbovú výživu, ktorá dokáže zmierniť bolesť a stuhnutosť.

V kvalitnej kĺbovej výžive zvyčajne nájdete kolagén, ktorý je doplnený o vitamín C. (Zlepšuje jeho využitie.) V zložení hľadajte aj MSM, chondroitín a glukozamín. Ak je kĺbová výživa vhodná pre kosti, môže obsahovať aj vitamín D3 a vitamín K2. Prípadne aj vápnik. Najlepšie urobíte, ak budete kĺbovú výživu užívať dlhodobo.

Endoprotéza

Ak je váš problém s bolesťou bedrového kĺbu naozaj vážny a váš lekár vyskúšal všetko, čo by mohlo pomôcť, výmena bedrového kĺbu je poslednou možnosťou. Ide o otvorenú operáciu, pri ktorej chirurg odstráni bedrový kĺb a nahradí ho umelým kĺbom.

Pre niektorých pacientov je to vyslobodenie. Pravdou však je, že ide o invazívny zákrok, ktorý so sebou prináša riziká. Z tohto dôvodu musíte absolvovať predoperačné vyšetrenie, na základe ktorého lekári rozhodnú, či pre vás operácia nepredstavuje nebezpečenstvo.

Musíte sa tiež pripraviť na dlhší čas hojenia a dlhšiu rehabilitáciu, ktorá vám pomôže lepšie ovládať kĺb. (Koniec koncov, operácia môže oslabiť svaly, ktoré sú potom menej stabilné. Čo by vám mohlo spôsobiť ďalšie škody.

bolesť bedrového kĺbu endoprotéza

Ako teraz postupovať

Najlepším riešením bolesti kĺbov a bedier je jednoznačne dlhodobé užívanie kvalitnej kĺbovej výživy, v ktorej okrem kolagénu nájdete aj MSM, glukozamín, chondroitín, borievku a ďalšie pre kĺby dôležité látky, ktoré sa o ne starajú a podporujú ich normálnu funkciu. Dobrým tipom je v tomto smere česká kĺbová výživa Kloubin, ktorá telu dodá to, čo potrebuje na čo najdlhšie aktívne obdobie.

Ak bolesť pretrváva, vyhľadajte lekára. Vždy však berte do úvahy, že endoprotéza, pri ktorej sa nahrádza kĺb, je posledným krokom.

Laboratórne testovaná a zákazníkmi overená kĺbová výživa pre život v pohybe

To ma zaujíma

kĺbová výživa Kĺbin

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

KLOUBIN je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru

Nepremeškajte výhodnú ponuku!
Balíček kĺbovej výživy Kloubin je v tejto chvíli zľavnený na obmedzenú dobu.
Doprava zdarma
Výhodné balenie