Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

artritída

Artritída: Jej typy, príznaky a spôsob liečby?

Artritída je zápalové ochorenie kĺbov, ktoré môže spôsobiť deformácie. Kvôli nim kĺby nefungujú tak, ako by mali. To spôsobuje ich majiteľom problémy s pohybom a bolesť. Aké typy artritídy poznáme? A možno ich liečiť?

Za normálnych okolností sú naše kĺby pružné a pohyblivé. V dôsledku rôznych faktorov, vrátane starnutia alebo konkrétneho ochorenia, však môžu túto funkciu stratiť. A všetci vieme, ako to skončí. Človeka sprevádza bolesť, cíti sa stuhnutý a nemôže sa hýbať. (Ak áno, tak len vo veľmi obmedzenom rozsahu.)

Keďže je lepšie predchádzať niektorým problémom, ktoré sa liečia veľmi ťažko, ak vôbec, povieme vám, čo artritída obnáša. A ak sa u vás už objavila, dáme vám niekoľko tipov, ako sa môžete pokúsiť zmierniť bolesť.

čo je to artritída

Čo je artritída?

Ako už bolo povedané v úvode, artritída je zápalové ochorenie kĺbov. Môže postihnúť buď len jeden alebo môže pôsobiť v niekoľkých kĺboch zároveň. (Podľa toho hovoríme o monoartritíde, alebo polyartritíde.) U pacientov sa tiež odlišuje jej príčina. Zatiaľ čo niektorí ľudia majú artritídu infekčného pôvodu, iní zase neinfekční. To ale môže posúdiť len lekár, ktorý disponuje širokým spektrom testovacích metód, ktoré dokážu odhaliť pravý pôvod choroby.

Keď sa zameriame na najviac ohrozené skupiny, najčastejšie sa artritída vyskytuje u ľudí nad 65 rokov. Niekedy sa ale môže rozvinúť aj u mladších jedincov a detí. Väčšie riziko ochorenia majú aj ženy a ľudia, ktorí sú obézni.

11 účinných látok pre maximálny výsledok
Kloubin – pre život v pohybe

Kloubin je intenzívna kĺbová výživa vyvinutá špeciálne pre ľudí, dobre sa vstrebáva a pohodlne užíva vo forme kapsúl. Kombinácia 11 účinných látok má všetko potrebné pre zdravé svaly, kosti a kĺby.

Vyskúšajte českú kĺbovú výživu Kĺbin a zažite pohyb bez starostí.

Príznaky artritídy

Artritída nie je jediné ochorenie kĺbov, ktoré nás môže v živote trápiť. Väčšina príznakov je však v mnohých ohľadoch dosť podobná.

Je možné zaznamenať:

 • Bolesť kĺbov
 • Tuhosť
 • Opuchy kĺbov
 • Obmedzenie pohyblivosti
 • Začervenanie kože okolo boľavého kĺbu

Ďalším príznakom ochorenia je, že príznaky bývajú oveľa horšie ráno. Je to spôsobené tým, že telo bolo niekoľko hodín v pokoji. Pokiaľ ide o reumatoidnú artritídu, ďalšími sprievodnými príznakmi ochorenia sú často únava a strata chuti do jedla. V tomto konkrétnom prípade by sme okrem iných príznakov uviedli anémiu alebo horúčku. Okrem toho, ak sa nelieči, môže dokonca deformovať kĺby.

príznaky artritídy

Známe druhy artritídy

Ako už bolo spomenuté, artritída má mnoho foriem. Preto je veľmi dôležité poznať správnu diagnózu, od ktorej môže závisieť ďalšia liečba.

Reumatoidná artritída

Reumatoidná artritída je v podstate autoimunitné ochorenie. Vzniká vtedy, keď imunitný systém napadne časti tela. V tomto prípade ide o tkanivá, ktoré súvisia s normálnou funkciou kĺbov. To následne vedie k bolesti, opuchu a prípadnej degenerácii. Tento typ artritídy sa môže vyskytnúť u človeka v každom veku. Pre reumatoidnú artritídu je charakteristická únava a ranná stuhnutosť. (Prípadne stuhnutosť po akomkoľvek dlhšom odpočinku alebo nečinnosti.) Vzhľadom na prepojenosť systému sú pacienti s týmto typom artritídy vystavení riziku, že sa u nich v priebehu života vyskytnú ďalšie zdravotné problémy, z ktorých niektoré môžu viesť k skráteniu života. Preto je dôležité včasné stanovenie diagnózy a liečba.

reumatoidná artritída
psoriatická artritída

Psoriatická artritída

Psoriatická artritída je chronická artritída, ktorá často postihuje ľudí trpiacich psoriázou (je to kožné ochorenie charakterizované červenou a šupinatou pokožkou). Zvyčajne sa ako prvé objavujú problémy so psoriázou. Nie je však vylúčené, že sa nájde výnimka, ktorá začne mať problémy s pohybovým aparátom ako prvá. Psoriatická artritída môže opäť viesť k poškodeniu kĺbov. Rovnako sa u týchto ľudí môžu objaviť iné zdravotné problémy, ktoré budú mať negatívny vplyv na kvalitu ich života.

Reaktívna artritída

Reaktívna artritída je neinfekčného pôvodu (čím sa líši od zápalovej artritídy). S týmto typom artritídy sa väčšinou stretávajú ľudia, ktorí k nej majú genetickú predispozíciu. Problémy môžu spôsobiť infekcie tráviaceho traktu (salmonela…), infekcie močových ciest (chlamýdie…) a infekcie dýchacieho systému. Opäť je potrebné navštíviť lekára a vykonať dôkladné testy.

reaktívna artritída

Ako na liečbu artritídy

Keď lekár potvrdí diagnózu artritídy, pravdepodobne vám predpíše lieky proti bolesti a lieky na potlačenie zápalu. Odporúča sa aj zmena životného štýlu alebo užívanie kĺbovej výživy.

Zmena sa najčastejšie týka:

 • Úbytok hmotnosti
 • Úprava stravy (podľa niektorých odborníkov je ideálna stredomorská strava s vyšším podielom rýb, ovocia a zeleniny, orechov a semien, olivového oleja a celozrnných výrobkov).
 • Pravidelný pohyb
 • Dlhodobé užívanie kĺbovej výživy
 • Redukcia stresu (emocionálneho a fyzického)
 • Pravidelné kontroly u lekára
 • Zdravý spánok
Ako liečiť artritídu

Ak tieto metódy nepomôžu, lekár vám môže odporučiť rehabilitáciu a iné formy pohybovej liečby. Len v extrémnych prípadoch odporučí výmenu kĺbu.

Liek na artritídu

Na artritídu nie je známy žiadny liek. Preto lekári odporúčajú užívať kĺbovú výživu, lieky proti bolesti a zápalu a upraviť životný štýl.

zápalová artritída
ako na artritídu

Prírodná liečba

Keďže artritídu nemožno vyliečiť, prírodné liečebné postupy fungujú skôr ako podpora konzervatívnej liečby. Môže vám uľaviť od bolesti a tiež vám pomôže ľahšie sa pohybovať. Vo všetkých prípadoch (a najmä pri neskoršej diagnóze) je to však beh na dlhú trať. V niektorých prípadoch je dôležité, aby ste sa pri používaní alternatívnych metód najprv poradili so svojím lekárom (napríklad preto, že užívate lieky, ktoré môžu byť ovplyvnené niektorými bylinami a látkami.)

Ľuďom na celom svete pomáha od reumatickej bolesti:

 • Prírodné doplnky stravy pre kĺby
 • Aplikácia gélu z aloe vera
 • Tea trea olej (keďže je dosť agresívny, zmiešajte 2 polievkové lyžice olivového oleja s 15 kvapkami tea tree oleja a potom aplikujte na boľavý kĺb)
 • Zázvorový čaj
 • Zelený čaj
 • Kurkuma (vo forme čaju alebo ako korenie v jedle)

Kĺbová výživa

Dlhodobé užívanie kvalitnej kĺbovej výživy by malo byť súčasťou vášho životného štýlu pri liečbe artritídy. Aj keď to nie je liek, ktorý by vás jej zbavil, môže výrazne podporiť váš súčasný rozsah pohybu a môže znížiť bolesť, ktorú pociťujete pri pohybe. Keďže nie každá kĺbová výživa dostupná na trhu je skutočne kvalitná, hľadajte v zložení glukozamín, chondroitín, MSM, kolagén typu I a II, kadidlovník pilovitý a ďalšie.

Čo to znamená? Že dlhodobé užívanie kĺbovej výživy je absolútne nevyhnutné. Ak neviete, ktorá kĺbová výživa obsahuje všetko, čo potrebujete, vyskúšajte kĺbovú výživu Kloubin. Môžete tiež skúsiť aplikovať teplé a studené obklady, masáže a meditácie, ktoré vám pomôžu lepšie zvládať bolesť. Ak problémy spôsobené artritídou pretrvávajú, navštívte svojho lekára.

Laboratórne testovaná a zákazníkmi overená kĺbová výživa pre život v pohybe

To ma zaujíma

kĺbová výživa Kĺbin

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

KLOUBIN je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru

Nepremeškajte výhodnú ponuku!
Balíček kĺbovej výživy Kloubin je v tejto chvíli zľavnený na obmedzenú dobu.
Doprava zdarma
Výhodné balenie