Nemusíte bežať preteky, aby ste si natiahli svaly. Niekedy stačí príliš rýchla a príliš dlhá chôdza, inokedy stačí zdvíhanie ťažkého bremena alebo potomka. Aké príznaky má natiahnutý sval? A ako ho môžete dostať späť do prevádzky?
Ľudské telo je spleť kostí, šliach a svalov. A to všetko spolu nádherne funguje. Problémom je, že nesprávny pohyb alebo nesprávna intenzita pohybu môže spôsobiť poškodenie, ktoré vás môže vyradiť z prevádzky na niekoľko dní.
Keďže málokto z nás si môže dovoliť ležať v posteli kvôli absencii, je v našom vlastnom záujme predchádzať svalovým napätiam. A ak sa to predsa len stane, je pochopiteľné, že urobíme všetko pre to, aby sme urýchlili zotavenie.
Čo by ste mali vedieť o liečbe natiahnutých svalov?
Ako rozpoznať natiahnutý sval?
Natiahnuté svaly majú dramatický priebeh, vďaka ktorému si tento problém všimne prakticky každý zúčastnený.
Medzi príznaky natiahnutých svalov patria:
- Náhla bolesť svalu
- Dlhodobá bolesť svalov (hodiny a dni)
- Obmedzená pohyblivosť
- Opuch a zmena farby
- Tuhosť
- Svalová slabosť
- Kŕč
Ak problém nie je príliš vážny, môžete sa cítiť stuhnutí, ale nemali by ste mať problémy s vykonávaním bežného rozsahu pohybu. V opačnom prípade môžete mať vážny problém, ktorý vám znemožní každodenné aktivity.
Najčastejšie príčiny
Natiahnutý sval môže vzniknúť prakticky kedykoľvek a kdekoľvek. Je dôležité, aby jeho vznik sprevádzali špecifické podmienky. Medzi ne patrí napríklad absencia rozcvičenia, zhoršená ohybnosť a koordinácia a únava.
Natiahnutý stehenný sval
Natiahnutý stehenný sval môže byť dôsledkom zle nastaveného posilňovania dolných končatín. Jeho zradná časť spočíva v tom, že môže spôsobiť bolesť bedrového kĺbu a bolesť SI kĺbu, ktorý sa nachádza v dolnej časti chrbta. Tento problém spoznáte podľa toho, že môžete chodiť a vykonávať bežné denné činnosti. Ak si však sadnete alebo ľahnete, okamžite pociťujete kŕče, nepohodlie a bolesť.
Natiahnutý lýtkový sval
Natiahnutý lýtkový sval často súvisí s vašou chôdzou. Ak idete rýchlo, v priebehu niekoľkých minút môžete pocítiť stuhnuté lýtkové svaly v lýtkach, čo vás môže pri chôdzi spomaliť a následne vám môže spôsobiť bolesť.
Natiahnutý brušný sval
Natiahnutý brušný sval môže byť spôsobený príliš intenzívnym cvičením v strede tela. Na druhej strane nemožno úplne vylúčiť ani zdvíhanie ťažkých bremien a zlé držanie tela. Ak sa chystáte niečo zdvihnúť zo zeme, postupujte tak, že mierne pokrčíte kolená.
Čo pomáha pri natiahnutých svaloch – liečba
Ak sa vám počas športu natiahne sval, mali by ste s touto aktivitou okamžite prestať. Rozhodne sa neodporúča pokúšať sa násilne uvoľniť a pohybovať sa, pretože táto činnosť by mohla stav svalu zhoršiť. V prípade potreby priložte na boľavé miesto obklad a odpočívajte.
Nie je zlé podoprieť končatinu tak, aby bola vo výške nad srdcom. Zabránite tak vzniku veľkého opuchu. V neposlednom rade môžete užívať lieky na potlačenie bolesti. V prípade, že sa stav vášho svalu nezlepšil ani po niekoľkých dňoch, alebo sa dokonca problémy s ním zhoršili, je vhodné vyhľadať lekársku pomoc, ktorá určí ďalší postup liečby.
Na čo by ste teda nemali zabudnúť? V prvom rade na rozcvičku, ktorá pripraví vaše telo na akýkoľvek pohyb. V neposlednom rade si nezabudnite dopriať kvalitnú kĺbovú výživu, pretože pohyb zaťažuje kĺby, ktoré vás potom môžu začať bolieť. Nie ste si istí, ktorú z nich by ste mali vyskúšať? Dajte šancu českej kĺbovej výžive KLOUBIN®.