Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

zkrácené svaly

Skrátené svaly: Prečo vznikajú a ako sa ich dá zbaviť?

Ak ste dlho nič nerobili a sedeli ste v pokoji, možno ste si všimli skrátené svaly nôh. Môžu sa však vyskytnúť aj kdekoľvek inde na tele. Keďže môžu spôsobovať bolesť a menšiu pružnosť, môžu nám spôsobiť značné nepríjemnosti. Čo sa s tým dá robiť?

Ľudské telo je pružné. Určite si z detstva pamätáte, že mostík, kotrmelec alebo kompletné strečingové cvičenie, pri ktorom ste rukami dosiahli na podlahu, pre vás nebol žiadny problém. Lenže dlhodobé sedenie v lavici, za volantom auta alebo pred počítačom môže túto schopnosť časom prekonať. Keď sa potom k nejakému tomu cvičeniu predsa len dostanete, zistíte, že vaše telo vás od určitého bodu odmieta pustiť ďalej.

V takej chvíli hovoríme o tom, že človek má problém so skrátenými svalmi. Okrem toho, že je tento stav nepríjemný, môže prispieť aj k zraneniam. (Najmä ak sa rozhodnete prekonať svoje možnosti a robiť cvičenie, ktoré vám nejde.)

Čo spôsobuje skrátenie svalov? A ako telo opäť rozhýbať?

proč dochází ke zkrácení svalů

Prečo dochádza k skracovaniu svalov?

Svaly fungujú na princípe skracovania a následného návratu k pôvodnej dĺžke. Keď je však svalová skupina vystavená dlhodobej záťaži, môže sa dostať do trvalej kontrakcie. Čo ju dlhodobo skracuje. Tieto svaly potom môžu byť bolestivé a stuhnuté. Poznáme aj pojem pokojové skrátenie, keď je sval kratší napriek tomu, že je neaktívny, a pri pohybe vás odmieta pustiť ďalej.

11 účinných látok pre maximálny výsledok
Kloubin – pre život v pohybe

Kloubin je intenzívna kĺbová výživa vyvinutá špeciálne pre ľudí, dobre sa vstrebáva a pohodlne užíva vo forme kapsúl. Kombinácia 11 účinných látok má všetko potrebné pre zdravé svaly, kosti a kĺby.

Vyskúšajte českú kĺbovú výživu Kĺbin a zažite pohyb bez starostí.

Skrátené svaly dolných končatín

Aj keď si to možno neuvedomujete, nohy používate každý deň veľmi často. Dokonca aj počas sedenia. Z tohto dôvodu môžete mať skrátené svaly dolných končatín. Môžete sa s nimi stretnúť napríklad po intenzívnom behu po meste alebo po nastúpení do autobusu. Keďže nohy dospelých nie sú veľmi pružné, pri vykonávaní strečingových cvikov, pri ktorých zohráva veľkú úlohu pružnosť, môžete pociťovať nepríjemný ťah.

zkrácené svaly dolních končetin
zkrácené prsní svaly

Skrátené prsné svaly

Ruku na srdce. Kto z nás pozorne sleduje kvalitu svojho držania tela alebo polohu pri sedení? Je pravdepodobnejšie, že sa celý deň krčíme zhrbení na stoličke pred počítačom, s telefónom v ruke alebo stojíme deformovaní v páse. Svaly, ktoré by mali byť vyrovnané a v rovnováhe, tak nemajú šancu pracovať tak, ako by mali. Čo následne môže viesť k ich skráteniu.

Ako na skrátené svaly?

Skrátené svaly nám spôsobujú bolesť. Môžu nás však tiež urobiť menej pohyblivými a vystaviť väčšiemu riziku zranenia. Preto je dôležité poznať niekoľko pravidiel a trikov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa tohto problému čo najrýchlejšie.

jak na zkrácené svaly

V prvom rade sa nikdy nesnažte vykonávať cvičenie na silu a nad rámec svojich možností. Ak tak urobíte, existuje veľké riziko, že si neúmyselne ublížite. Mali by ste tiež dbať na to, aby ste sa neunavili. Je ľahké povedať si, že niečo nebudete robiť len preto, že vám to nejde. Skrátené svaly však môžu tvoriť tzv. spúšťacie body. Okrem iného môžu prispieť aj k deformáciám.

Cvičenia na skrátené svaly

Strečing je najlepší na skrátené svaly. Ak si nie ste istí, či túto úlohu zvládnete, mali by ste sa obrátiť na fyzioterapeuta, ktorý vám poskytne svoje odborné poradenstvo.

V závislosti od vášho stavu vám ponúkne statický strečing, ktorý spočíva v natiahnutí sa do maximálnej dĺžky a zotrvaní v tejto polohe 30 – 60 sekúnd. Dynamický strečing pozostáva z rýchleho cvičenia, ktorého cieľom je, aby ste v priebehu niekoľkých okamihov prekročili svoj aktuálny rozsah pohybu.

cviky na zkrácené svaly
zkrácené svaly zkušenosti

Dynamický strečing sa však neodporúča kvôli možným rizikám. Svaly sú pri ňom náchylnejšie na zranenia. Posledným typom je pasívny strečing, počas ktorého vás naťahuje iná osoba. V tomto prípade priamo fyzioterapeutom.

Rýchla pomoc v práci alebo na cestách vám môže poskytnúť:

  • Nakláňanie hlavy do strán
  • Stláčanie kolien k hrudníku
  • Výpady 

Z dlhodobého hľadiska je joga ideálna aj na pretiahnutie svalov celého tela. Majte však na pamäti, že každý šport, či už profesionálny alebo rekreačný, si vyžaduje správnu starostlivosť o kĺby. Niektoré výživové doplnky obsahujú aj látky, ktoré podporujú normálne zdravie svalov. V tomto smere by mohla byť nápomocná kĺbová výživa Kloubin.

Laboratórne testovaná a zákazníkmi overená kĺbová výživa pre život v pohybe

To ma zaujíma

kĺbová výživa Kĺbin

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

KLOUBIN je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru

Nepremeškajte výhodnú ponuku!
Balíček kĺbovej výživy Kloubin je v tejto chvíli zľavnený na obmedzenú dobu.
Doprava zdarma
Výhodné balenie