Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

bolest kolene

Čo pomôže na bolesť kolena: Druhy, príčiny, prevencia

Bolesť kolena po behu môže znamenať, že sme nemali dobrú obuv. Nielen vzhľadom na terén, ale možno aj kvôli našej vyššej telesnej hmotnosti. Ak sa však tento problém objavuje opakovane, možno je načase začať mu venovať sústredenú pozornosť. Prečo?

Kolená sú mimoriadne namáhanou časťou ľudského tela. Len si to uvedomte. Počas dňa nám kolená umožňujú chodiť alebo športovať. Mnohí z nás tiež sedia s nohou nad sebou alebo s nohami pokrčenými pod sebou. Poloha kolien je pre nás v noci veľmi dôležitá. (Ak ležíme na chrbte, zvyčajne to nie je veľmi pohodlné. Radšej sa môžeme prevrátiť na bok.)

Preto nie je prekvapujúce, že v určitej fáze nášho života môžu začať bolieť. Nezáleží na tom, čo presne spôsobilo bolesť kolena. Pretože samotný fakt, že nám spôsobuje nepríjemné pocity, má na nás negatívny vplyv. Správna definícia bolesti však môže významne prispieť k tomu, že sa včas dostanete k správnemu odborníkovi, ktorý vám pomôže rýchlo vyriešiť váš pohybový problém.

Poďme teda zistiť, čo môže stáť za vašimi bolesťami kolena a čo sa s tým dá robiť!

príčiny bolesti kolena

Najčastejšie príčiny bolesti kolena

Bolesť kolena postihuje fyzicky aktívnych aj starších ľudí. Preto nie je možné jednoznačne určiť jednu konkrétnu príčinu, ktorá by bola univerzálna pre všetky vekové skupiny. Pozrime sa preto spoločne na niekoľko najčastejších príčin, s ktorými sa môžete pri riešení svojich problémov stretnúť.

11 účinných látok pre maximálny výsledok
Kloubin – pre život v pohybe

Kloubin je intenzívna kĺbová výživa vyvinutá špeciálne pre ľudí, dobre sa vstrebáva a pohodlne užíva vo forme kapsúl. Kombinácia 11 účinných látok má všetko potrebné pre zdravé svaly, kosti a kĺby.

Vyskúšajte českú kĺbovú výživu Kĺbin a zažite pohyb bez starostí.

Bolesť kolena môže spôsobiť:

 • Poranenie väzov
 • Pri roztrhnutí menisku
 • Artritída
 • Reumatoidná artritída
 • Posttraumatická artritída
 • Osteoartróza kolena
druhy bolesti kolena

Poškodenie väzov a meniskov môže byť spôsobené nevhodným pohybom. Zranenie väzov môže byť spôsobené napríklad zlým skokom na nohy pri skákaní. Prípadne príliš rýchla zmena polohy kolena (futbal, korčuľovanie, tanec…) Zlý pohyb kolena môže tiež spôsobiť roztrhnutie menisku.

Naopak, artritídu sprevádza zápal. Keďže môže byť vyvolaná reakciou imunitného systému alebo poranením, neexistuje jediný spôsob, ako jej predísť.

Bolesť kolena a jej druhy

Teraz sa pozrime na to, čo môže bolesť kolena naznačovať v závislosti od toho, ako sa prejavuje.

Bolesť kolena v kľude

Bolesť kolena v kľude môže byť spôsobená príliš dlhým sedením. Ak teda pracujete pri počítači alebo väčšinou celý deň sedíte, skúste sa po nejakom čase pretiahnuť. Nemožno však poprieť, že v niektorých prípadoch má bolesť kolena v kľude iné príčiny.

Patrí medzi ne artritída alebo artróza. Tieto ochorenia môžu spôsobiť deformácie kĺbov a stratu chrupavky. Okrem toho musí byť kĺb mazaný kĺbovou kvapalinou. Bez cvičenia to nejde. Preto môže byť koleno bolestivé a stuhnuté, keď sedíte alebo ste v inej pokojovej polohe.

Bolesť kolena v kľude
Bolesť kolena z vnútornej strany

Bolesť kolena z vnútornej strany

Vnútorná bolesť kolena je často spojená so zraneniami. Najmä tie, ktoré sa týkajú kontaktných športov. (Hoci beh a podobné aktivity nemožno úplne vylúčiť.) U starších ľudí môže dôjsť k poraneniu vnútorného kolena aj pri páde.

Môžete dostať aj burzitídu. Zápal vzniká buď po úraze, alebo pri nadmernom zaťažení kolena. Ak máte smolu, lekár môže vyniesť aj pomerne tvrdý verdikt, ktorým je roztrhnutý alebo inak poškodený meniskus. Pri vnútornej bolesti kolena nemožno opäť úplne prehliadnuť reumatoidnú artritídu.

Bolesť kolena v noci

V noci si chceme oddýchnuť. Preto sa zvyčajne netešíme z bolesti kolien, ktorá nám nedovolí dobre spať. Niekedy nemá nočná bolesť kolena žiadnu konkrétnu príčinu. Obzvlášť ak ste napríklad športovec. Môže sa ľahko stať, že koleno je jednoducho preťažené. Alebo má bežne nepostrehnuteľné rozdiely v konštrukcii. (Napríklad koleno nechráni kĺb správne atď.)

Medzi ďalšie príčiny nočnej bolesti kolena patrí osteoartróza alebo burzitída, ktoré si začneme uvedomovať, až keď sme v kľude. Pre istotu sa nechajte vyšetriť aj pre prípad zranenia. Obzvlášť ak ste počas dňa spadli alebo ste mali iné nezvyčajné zaťaženie kolena.

Bolesť kolena v noci
bolesť kolena zozadu

Bolesť kolena zozadu

Bolesť kolena zozadu môže mať prekvapivo oveľa viac príčin ako predchádzajúce problémy. Pravdepodobne najjednoduchším vysvetlením sú svalové kŕče spôsobené príliš veľkou aktivitou. Kŕče však môže spôsobiť aj tetanus, dehydratácia alebo ochorenie pečene. Ďalším vinníkom môže byť skokanské koleno. Môže sa to vyskytnúť najmä u športovcov, ktorí často skáču (volejbal, basketbal…) a rýchlo menia smer. Dajte si však pozor na poranenia podkolenných šliach alebo krížnych väzov.

Dlhodobá bolesť kolena

Ak vynecháme vyššie uvedené príčiny bolesti kolien (artritída, artróza…), ostatné (chronické) bolesti kolien môžu byť spôsobené inými ochoreniami, na ktoré by ste pravdepodobne bežne nepomysleli. Dobrým príkladom je dna, pri ktorej sa kyselina močová koncentruje v kĺboch. Nanešťastie, nádory sa nedajú úplne vylúčiť (aspoň do vyšetrenia).

Dlhodobá bolesť kolena

Čo na bolesť kolena?

Pri dlhodobej bolesti kolena by ste mali siahnuť po kvalitnej kĺbovej výžive, ktorá môže zlepšiť vašu pohyblivosť a tiež pomôcť zmierniť nepríjemné pocity. Ak chcete, môžete ju užívať aj preventívne, napríklad pri športe alebo fyzicky náročnom zamestnaní.

Čo na bolesť kolena?
ako liečiť boľavé koleno

Ak športujete a máte skúsenosti so zraneniami, vyskúšajte profesionálne tejpy na kolená. Riziko zranenia po operácii môžete znížiť aj tým, že si zaobstaráte kolennú ortézu. Mala by však mať správnu veľkosť. A nemala by sa nosiť trvalo. To by mohlo koleno po odstránení ešte viac oslabiť.

Ako teraz postupovať?

Samozrejme, najlepšie je bolesti kolena predchádzať.

Z tohto dôvodu je vhodné začať včas užívať kvalitnú kĺbovú výživu, v ktorej zložení by ste mali nájsť:

 • Glukosamín
 • Chondroitín
 • MSM
 • Kadidlovník pílovitý
 • Kolagén
 • Vitamín C

Ak ste fyzicky aktívni, pred cvičením sa vždy zahrejte. Môže vám pomôcť aj kúpa novej športovej obuvi, ktorá zohľadňuje intenzitu cvičenia (napríklad pri behu by mala dobre tlmiť nárazy a otrasy.) Je tiež dobré, aby ste sa nepreťažovali. Nezvyšujte intenzitu z jednej minúty na druhú. Ale veľmi postupne v rámci každého cvičenia.

Čo z toho vyplýva? Že kĺbová výživa doplnená zmenou životného štýlu je vždy dobrý nápad. Nie ste si istí, ktorú z nich si vybrať? V takom prípade vyskúšajte kĺbovú výživu Kloubin, ktorá vám pomôže postaviť sa na nohy.

Laboratórne testovaná a zákazníkmi overená kĺbová výživa pre život v pohybe

To ma zaujíma

kĺbová výživa Kĺbin

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

KLOUBIN je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru

Nepremeškajte výhodnú ponuku!
Balíček kĺbovej výživy Kloubin je v tejto chvíli zľavnený na obmedzenú dobu.
Doprava zdarma
Výhodné balenie