Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

tenisový loket

Tenisový, golfový a oštepársky lakeť: Príčiny a liečba

Ak sa venujete športom, ktoré si vyžadujú intenzívne zapojenie lakťov, môže sa u vás časom objaviť zápal alebo zranenie. Medzi termíny, s ktorými najčastejšie pracujeme, patrí tenisový, golfový a oštepársky lakeť. Je medzi nimi rozdiel? A ako sa tieto stavy liečia?

Jeden zo sloganov hovorí, že športom si upevňujeme zdravie. Iné ľudové príslovie hovorí, že šport môže viesť k trvalej invalidite (čo nemusí byť hyperbolická fráza).

Pravda je však pravdepodobne niekde uprostred. Ak nebudeme športovať vôbec, naše telo sa nám odmení vyššou hmotnosťou, vyššou hladinou cholesterolu a náchylnosťou na cukrovku 2. typu. Na druhej strane, športovaním môžeme príliš zaťažovať jednu časť tela, čo nám potom môže spôsobiť problémy.

Dnes sa pozrieme na to, čo sa môže stať, keď vás pri športe začne bolieť lakeť.

tenisový golfový oštěpařský loket rozdíly

V čom sa líšia?

Začnime tým, čo majú spoločné tenisový, golfový a oštepársky lakeť. Hoci podľa názvu asi tušíte, všetky tri ochorenia postihujú kĺb v oblasti lakťa. Z technického hľadiska však nie sú úplne rovnaké.

11 účinných látok pre maximálny výsledok
Kloubin – pre život v pohybe

Kloubin je intenzívna kĺbová výživa vyvinutá špeciálne pre ľudí, dobre sa vstrebáva a pohodlne užíva vo forme kapsúl. Kombinácia 11 účinných látok má všetko potrebné pre zdravé svaly, kosti a kĺby.

Vyskúšajte českú kĺbovú výživu Kĺbin a zažite pohyb bez starostí.

Keď sa pozrieme na tenisový lakeť, ide o zápal šliach, ktoré vedú z predlaktia na vonkajšiu stranu lakťa. Golfový lakeť je tiež charakterizovaný zápalom šliach. Tentoraz však ide o tie, ktoré idú do vnútornej strany lakťa. A čo oštepársky lakeť? Príznaky oštepárskeho lakťa sú totožné s príznakmi golfového lakťa.

Najčastejšie príznaky

Najčastejšie si pravdepodobne všimnete, že vás bolí lakeť. Bolesť lakťa sa však môže líšiť v závislosti od toho, o aký problém presne ide.

Tenisový lakeť

Tenisový lakeť vás bude s najväčšou pravdepodobnosťou bolieť na vonkajšej strane lakťa. Teda tam, kde máte kostný výbežok. Bolesť môže z tohto miesta vystreľovať do ramena alebo do zápästia. Môžete tiež cítiť napätie v prstoch. Bolesť môže byť spôsobená aj kŕčovitým uchopením akéhokoľvek predmetu.

Tenisový lakeť môže okrem iného sprevádzať začervenanie boľavého miesta, teplota a opuch.

Golfový lakeť

Pri golfovom lakti bolesť vychádza z vnútornej strany lakťa (t. j. približne v mieste lakťovej jamky). Tento typ bolesti je vyvolaný pohybom prstov a zápästia. Najmä ohýbanie. Okrem toho sa bolesť objavuje pri vnútornej rotácii zápästia a pri dotyku.

golfový loket

Oštepársky lakeť

Oštepársky lakeť má rovnaké príznaky ako golfový lakeť. Je to spôsobené tým, že oba stavy sú vyvolané pohybom, pri ktorom je potrebné niečo hodiť dopredu. Z tohto dôvodu sa týmto pojmom nebudeme ďalej zaoberať, pretože by sme len opakovali to, čo už bolo povedané.

Ako sa lieči?

Ak ste sa dostali do štádia, keď sa nemôžete venovať vybranej činnosti, najlepším riešením je odpočinok, počas ktorého si preťažený kĺb môže trochu oddýchnuť. Rozhodne si nemyslite, že jeden deň pobytu doma to napraví. Niekedy je to beh na dlhú trať a nevylučuje to užívanie liekov a iných prostriedkov na zmiernenie bolesti. (Tí, ktorí nechcú brať lieky, môžu vyskúšať aj špeciálne gély, ktoré mierne znecitlivujú a zmierňujú zápal).

Aby sa kĺb nedostal do potenciálne problematickej polohy, môže pomôcť ortéza. Majte však na pamäti, že ortézu nemôžete nosiť stále. Nie je napríklad vhodná na používanie cez noc.

Športovci, ktorí sa už dali dokopy a majú túto činnosť ako zdroj obživy, môžu vyskúšať aj tejpoavnie. Rozhodne však neodporúčame robiť to na vlastnú päsť, pretože ak si pásku aplikujete nesprávne, môžete si problémy ešte zhoršiť.

Po konzultácii s fyzioterapeutom môžete vyskúšať aj špeciálne cvičenia, ktoré vám pomôžu zmierniť bolesť a správne rozhýbať lakťový kĺb. Chybu neurobíte ani krátkodobým prikladaním studeného obkladu.

tenisový loket léčba prevence

Čo pomôže?

Prevencia problémov s lakťami existuje, ale nemusí byť vždy účinná. Ľudia by mali myslieť najmä na to, aby im v životnom štýle nechýbala kvalitná kĺbová výživa. Kĺbová výživa pomáha aj pri bolestiach a zápaloch kĺbov.

V kĺbovej výžive by nemali chýbať tieto látky:

Ďalej sa oplatí vyskúšať:

  • Pravidelnú rozcvičku
  • Používať ľahké športové vybavenie
  • Posilniť svaly na predlaktí

Zdravie máme len jedno, preto sa nebojte investovať do kvalitnej kĺbovej výživy. Pri dlhodobom používaní zabezpečíte svojim kĺbom, svalom a kostiam tú najlepšiu možnú starostlivosť.

Laboratórne testovaná a zákazníkmi overená kĺbová výživa pre život v pohybe

To ma zaujíma

kĺbová výživa Kĺbin

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

KLOUBIN je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru

Nepremeškajte výhodnú ponuku!
Balíček kĺbovej výživy Kloubin je v tejto chvíli zľavnený na obmedzenú dobu.
Doprava zdarma
Výhodné balenie