Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

endoprotéza

Totálna endoprotéza: Všetko, čo potrebujete vedieť

Ľudské kĺby dokážu prekonávať prakticky nepretržitú záťaž. V dôsledku choroby, úrazu alebo starnutia však dochádza k ich poškodeniu. Mnohí ľudia preto v priebehu svojho života skončia s endoprotézou. Viete, na čo sa máte pripraviť?

Príroda vedela, čo robí. Ľudia museli byť vždy v pohybe. Inak by nemohli zbierať bobule alebo loviť mamuty. Aby sme nemuseli len staticky stáť, sedieť alebo ležať, máme po tele strategicky rozmiestnené kĺby, ktoré nám pomáhajú pohybovať sa a uchopovať predmety alebo s nimi manipulovať podľa potreby.

Ako vieme, kĺby sú pokryté chrupavkou. Počas pohybu sa v nich rozvádza aj kĺbová tekutina, ktorá slúži ako mazivo.

Za normálnych okolností to všetko spolu funguje skvele. Problémom však je, že nežijeme v laboratórnych podmienkach, a tak sa počas života stretávame s deformáciami kĺbov spôsobenými chorobami a úrazmi. Okrem toho môže mať na stav kĺbovej chrupavky negatívny vplyv aj starnutie.

Ak je situácia veľmi zlá, lekár odporučí endoprotézu. Čo to však presne znamená? A je to niečo, čoho sa treba obávať?

11 účinných látok pre maximálny výsledok
Kloubin – pre život v pohybe

Kloubin je intenzívna kĺbová výživa vyvinutá špeciálne pre ľudí, dobre sa vstrebáva a pohodlne užíva vo forme kapsúl. Kombinácia 11 účinných látok má všetko potrebné pre zdravé svaly, kosti a kĺby.

Vyskúšajte českú kĺbovú výživu Kĺbin a zažite pohyb bez starostí.

co je to endoprotéza

Čo je to endoprotéza?

Endoprotéza je termín pre náhradu kĺbu, ktorý už nemôže plniť svoju prirodzenú funkciu. Indikuje ju lekár na základe toho, že u pacienta nezaberá žiadna iná liečba. Nemôžete sa teda pre ňu rozhodnúť len tak sami od seba.

Predtým sa používali najmä kovové kĺbové náhrady. V súčasnosti sa vďaka rozmachu moderných technológií čoraz viac hovorí o tom, že kovové kĺbové náhrady možno doplniť personalizovanými kĺbovými náhradami z 3D tlačiarní.

Totálna endoprotéza

Totálna endoprotéza znamená, že je potrebné vymeniť celý kĺb. Ide o rozsiahlu operáciu, počas ktorej chirurg odstráni poškodený kĺb. K tomuto zákroku sa pristupuje vtedy, keď sa kĺb nedá zachrániť menšou korekciou najviac postihnutej oblasti. Hoci to znie trochu ako sci-fi, v skutočnosti ide o jednu z najčastejších a najúčinnejších operácií, ktoré sa dnes u nás vykonávajú.

totální endoprotéza
částečná endoprotéza

Čiastočná endoprotéza

Ako už názov napovedá, operáciou sa kĺb upraví len čiastočne. Môže sa napríklad nahradiť jedna polovica kolena. Záleží na tom, ktorá strana kolena alebo kĺbu je najviac poškodená. Tento typ endoprotézy sa používa len v špeciálnych prípadoch.

Endoprotéza kolena

Problémy s kolenami nie sú vôbec príjemné. Kolená sú zodpovedné za všetok pohyb našich nôh. Nevedomky ich používate aj pri sedení. Príčiny poškodenia kolenných kĺbov sú rôzne, ale dá sa povedať, že najviac k tomu prispieva artróza alebo reumatoidná artritída. Mladí ľudia potom prispievajú k poškodeniu kolenných kĺbov.

Endoprotéza kolena môže byť indikovaná u ľudí, ktorí:

 • Trpia silnou bolesťou a stuhnutosťou kolien, ktoré im bránia v bežných každodenných činnostiach.
 • Majú miernu bolesť kolena, ale pretrváva počas spánku alebo odpočinku
 • Majú chronický zápal v kolene, ktorý sa nedá odstrániť liečbou
 • Majú deformáciu kolena

Aby bol zákrok pre pacienta bezpečný, mal by absolvovať všetky potrebné predoperačné vyšetrenia, aby lekári mohli posúdiť, či zákrok nepredstavuje nadmerné zdravotné riziko.

endoprotéza kolene

Endoprotéza bedrového kĺbu

Endoprotéza bedrového kĺbu je indikovaná u pacientov, ktorí majú závažné problémy s bedrovým kĺbom. Lekári ju opäť odporúčajú, keď majú ľudia veľké bolesti bedrového kĺbu alebo iné komplikácie, ktoré zhoršujú ich celkovú pohyblivosť.

Predtým však lekári najprv vyskúšajú menej invazívne spôsoby liečby. Tie zahŕňajú použitie liekov, rehabilitáciu alebo injekcie. Poškodenie bedrového kĺbu sa pomerne často spája s vyšším vekom.

Pacient musí tiež absolvovať všetky potrebné predoperačné vyšetrenia. V opačnom prípade hrozí, že sa vám počas operácie niečo stane. (A tak lekári operáciu vôbec nevykonajú.)

operace endoprotéza kyčelního kloubu

Ako operácia prebieha a na čo sa pripraviť?

Keďže endoprotéza je invazívny zákrok, lekári pacientovi podajú anestéziu. Nemusíte sa teda obávať bolesti ani toho, čo sa deje okolo vás. Potom musí chirurg oddeliť svaly, šľachy a ďalšie tkanivá od kĺbov. Potom odstráni kĺb a na jeho miesto nainštaluje kĺbovú náhradu. Nakoniec všetko vráti na pôvodné miesto a zašije ranu. Počítajte s tým, že z nemocnice nepôjdete domov hneď po operácii.

Medzi potenciálne riziká výmeny kĺbov patria:

 • Bolesť
 • Infekcia
 • Zlé hojenie rán
 • Krvácanie
 • Krvná zrazenina
 • Dislokácia
 • Poškodenie nervov
 • Uvoľnenie implantátu

Aby ste sa vyhli uvedeným komplikáciám, musíte dodržiavať pokyny lekárov. Tie môžu zahŕňať správnu starostlivosť o rany alebo dodržiavanie pokojového režimu. Nemali by ste tiež zanedbávať zdravotné prehliadky, počas ktorých sa lekári pozrú na to, ako sa vášmu implantátu darí.

Ako tomu zabrániť?

V každom prípade je dôležité, aby ľudia, vrátane starších a fyzicky aktívnych mladých ľudí, dlhodobo užívali kvalitnú kĺbovú výživu, ktorá poskytne kĺbom to, čo potrebujú na normálnu funkciu (hľadajte v nej kolagén, vitamín C, MSM, glukozamín, chondroitín, kadidlovník pílovitý…).

Nezabudnite sa o seba starať a pred každým pohybom sa trochu zahriať. Ak sa vaše problémy nezlepšia, lekár vám môže odporučiť totálnu náhradu kolena. Uvedomte si však, že ide o poslednú možnosť.

Laboratórne testovaná a zákazníkmi overená kĺbová výživa pre život v pohybe

To ma zaujíma

kĺbová výživa Kĺbin

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

KLOUBIN je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru

Nepremeškajte výhodnú ponuku!
Balíček kĺbovej výživy Kloubin je v tejto chvíli zľavnený na obmedzenú dobu.
Doprava zdarma
Výhodné balenie