Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

výron kotníku

Výron členka: Ako prebieha liečba a rehabilitácia?

Už ste sa niekedy zle postavili a spôsobili si zranenie? Aj keď môže ísť o zlomeninu alebo poranenie kolennej čapice, nezriedka sa môže stať, že si podvrtnete členok. Čo by ste mali robiť, ak sa vám tento problém stane? A ako sa lieči?

Existuje množstvo druhov poranení. Zatiaľ čo niektoré nie sú až také vážne a pri správnom postupe sa môžete zotaviť bez pomoci lekára, iné môžu byť skutočne devastujúce a postihnutá oblasť už nikdy nebude stopercentne funkčná.

Nemusíte však vždy cvičiť, aby sa niečo pokazilo. Niekedy stačí ísť nakupovať v nesprávnych topánkach. Môžete tiež urobiť jeden nešťastný pohyb, pri ktorom sa vám pošmykne noha (čo sa môže stať napríklad kvôli ľadu alebo pri chôdzi v blate na nespevnenej ceste). Skôr než sa nazdáte, vyvrtnutý členok je na svete.

Čo s tým?

čo znamená výron členka

Čo znamená vyvrtnutý členok?

Výron členka je jedným z najčastejších zranení, s ktorým sa stretávajú nielen športovci, ale aj ostatní ľudia, ktorí vykonávajú bežné každodenné činnosti. Môže ísť o únavové zranenie, ku ktorému dochádza pri nepozornosti.

11 účinných látok pre maximálny výsledok
Kloubin – pre život v pohybe

Kloubin je intenzívna kĺbová výživa vyvinutá špeciálne pre ľudí, dobre sa vstrebáva a pohodlne užíva vo forme kapsúl. Kombinácia 11 účinných látok má všetko potrebné pre zdravé svaly, kosti a kĺby.

Vyskúšajte českú kĺbovú výživu Kĺbin a zažite pohyb bez starostí.

Niektorí ľudia si myslia, že utrpeli zlomeninu po páde alebo problematickom pohybe. Tieto dva problémy však nemajú identické prejavy. Ak by išlo o zlomeninu, bolesť členka je veľmi silná a na poranenú nohu sa nedá vôbec postaviť. Závažnosť podvrtnutia členka sa potom delí na niekoľko stupňov, ktoré popisujú rozsah poškodenia väzov.

Najčastejšie príčiny jeho vyvrtnutia

Príčinou podvrtnutia členka sú najmä väzy členka, ktoré sa dostanú do neprirodzenej polohy. V tomto ohľade je teda spúšťací mechanizmus veľmi podobný ako pri problémoch s kolenami.

Vplyv na vznik tohto problému môžu mať tieto faktory:

  • Nesprávne postavenie
  • Nosenie nevhodnej obuvi
  • Chôdza po nerovnom teréne
  • Nepozornosť

K nehode môže dôjsť aj po tom, čo vás na poslednú chvíľu odstrčia. Môže sa to stať, keď vám hrozí bezprostredné nebezpečenstvo. (Napríklad sa chystáte vstúpiť na vozovku a nevšimnete si rýchlo idúce auto.)

ako rozpoznať výron príznaky prejavy

Ako rozpoznať výron – príznaky a prejavy

Medzi hlavné príznaky podvrtnutia členka patrí silná bolesť. Následne môžete pozorovať aj zvýšenú citlivosť členka na dotyk, opuch, modriny a obmedzenú pohyblivosť kĺbu.

Ako už bolo spomenuté, podvrtnutie členka sa zvyčajne delí do troch stupňov podľa závažnosti zranenia.

Existuje:

  • Stupeň 1, ktorý označuje stav, pri ktorom sú väzy natiahnuté a členok opuchne; v pokoji sa tento stav spontánne zlepší za 2-3 dni, doba zotavenia zvyčajne nepresiahne 1 týždeň
  • Stupeň 2, ktorý znamená roztrhnutie väzov a obmedzenú pohyblivosť nohy, členok je citlivý na zvýšenú záťaž a celková rekonvalescencia môže trvať až 5 týždňov.
  • Stupeň 3, ktorý sa vzťahuje na roztrhnutie väzov, ktoré znemožňuje normálny krok, v takom prípade je potrebné nosiť sadru po dobu, ktorá môže trvať až 6 týždňov, okrem toho si tento typ zranenia často vyžaduje rehabilitáciu.

Liečba a rehabilitácia

V prípade zranenia 1. stupňa často pomáha tejpovánie členka po podvrtnutí. Vždy by to však mal robiť odborník, pretože zle aplikovaná páska môže paradoxne problémy s nohou ešte zhoršiť. Okrem toho by sa páska mala po určitom čase vymeniť.

Tejp je v podstate odľahčená verzia ortézy, ktorá vám nebráni vo vykonávaní športových a pracovných aktivít. Samozrejme, vystačíte si aj s klasickou ortézou na členok, ktorú si kúpite v obchode so zdravotníckymi potrebami a budete ju mať doma na ďalšie použitie. (Nevýhodou je, že má určité obmedzenia pohyblivosti).

Po podvrtnutí členka sa tiež odporúča dodržiavať pravidlá prvej pomoci, ktoré poznáme z iných zranení. Pomáha priložiť na poranený členok studený obklad. Vždy by však mal byť v látke alebo zábale, pretože inak môže dôjsť k popáleninám spôsobeným mrazom.

Určite nič nepokazíte, ak nohu zafixujete (napríklad obväzom, ak nemáte po ruke ortézu alebo pásku) a členok podopriete vo zvýšenej polohe. Samozrejmosťou by mal byť aj odpočinok.

V prípade vážnejšieho poškodenia je vhodné navštíviť lekára, ktorý členok vyšetrí a určí ďalšiu liečbu, ktorá môže zahŕňať aj krátkodobé nosenie sadry. Po vyliečení vám potom môže predpísať rehabilitáciu, ktorá vám pomôže vrátiť sa do bežného života. Ako dlho sa potom členok zo zranenia hojí, závisí od toho, o aké vážne zranenie išlo. (Predbežne sa môžete riadiť vyššie uvedeným časovým horizontom 1-6 týždňov).

výron členka rehabilitácia
výron členka liečba

Myslite na kĺbovú výživu

Ak chcete udržať svoje kĺby, kosti a väzy v čo najlepšom stave, vyskúšajte dlhodobé užívanie viaczložkovej kĺbovej výživy, ktorá je vhodná pre seniorov, športovcov a fyzicky aktívnych ľudí. Obsiahnuté zložky dokážu podporiť normálny stav kĺbovej chrupavky, normálny stav kostí a ďalších dôležitých častí pohybového aparátu, ktoré ocenia podporu pohyblivosti v každej situácii.

V každej dávke kĺbovej výživy sa snažte nájsť komplex, ktorý obsahuje:

Pri prevencii poranení členka venujte pozornosť aj svojej chôdzi a snažte sa vyhýbať prudkým pohybom. Dávajte si tiež pozor na to, akú obuv nosíte, a ak ste unavení, nepreťažujte sa a radšej odpočívajte.

Laboratórne testovaná a zákazníkmi overená kĺbová výživa pre život v pohybe

To ma zaujíma

kĺbová výživa Kĺbin

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

KLOUBIN je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru

Nepremeškajte výhodnú ponuku!
Balíček kĺbovej výživy Kloubin je v tejto chvíli zľavnený na obmedzenú dobu.
Doprava zdarma
Výhodné balenie