Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

Priessnitzův zábal

Priessnitzov zábal na koleno: Ako sa robí a kedy pomáha?

Bolia vás kolená po práci alebo po športe a potrebujete tento problém čo najskôr vyriešiť? Okrem užívania liekov proti bolesti a dostatočného odpočinku môžete vyskúšať aj Priessnitzov zábal. Čo to vlastne je? A ako sa používa?

Naši predkovia mali len obmedzené možnosti riešenia zdravotných problémov pomocou ľudovej medicíny a liečiteľstva. Boľavý zub im v najlepšom prípade vytrhol kováč. Potom sa na ranu aplikovali najrôznejšie bylinky.

Pomerne revolučnou metódou bol Priessnitzov zábal, ktorý hojne používali naše mamy a staré mamy. Málokto však vie, že napriek trochu exotickejšiemu názvu ide o vynález z Jeseníkov, kde pôsobil Vincenz Priessnitz. Medzi jeho metódy patrila liečba prácou, čerstvým vzduchom a čistou horskou vodou. Odborne povedané, práve jemu vďačíme za to, že položil základy vodoliečby, ktorá sa používa dodnes.

Čo by ste ešte mali vedieť o Priessnitzove zábale a jeho použití?

čo je to Priessnitzov zábal účinky

Čo je to Priessnitzov zábal?

Priessnitzov zábal (alebo obklad) je ľudový liek na liečbu širokej škály rôznych ochorení. Postup zahŕňa látku, ktorá sa namočí do vody. Tá sa potom priloží na požadované miesto a prekryje sa ďalšou vrstvou suchej látky. (Niekedy sa tiež hovorí, že medzi tieto dve vrstvy možno vložiť plast.) Tento postup možno podľa potreby opakovať niekoľkokrát denne.

11 účinných látok pre maximálny výsledok
Kloubin – pre život v pohybe

Kloubin je intenzívna kĺbová výživa vyvinutá špeciálne pre ľudí, dobre sa vstrebáva a pohodlne užíva vo forme kapsúl. Kombinácia 11 účinných látok má všetko potrebné pre zdravé svaly, kosti a kĺby.

Vyskúšajte českú kĺbovú výživu Kĺbin a zažite pohyb bez starostí.

Aké sú jeho účinky?

Hoci sa tento postup môže zdať trochu triviálny a nemusíte veriť v jeho účinnosť, v skutočnosti existujú tri fázy jeho priebehu, ktoré môžu mať vplyv na zmiernenie nepohodlia.

Patria medzi ne:

  • Hypotermická fáza – na začiatku zábalu sa cievy stiahnu
  • Izotermická fáza – potom sa teplota postupne vyrovnáva a cievy sa začínajú rozširovať
  • Hypertermická fáza – oblasť, kde je zábal pripevnený, sa začne viac zahrievať a cievy sa naďalej rozširujú

Vďaka tomu sa môžu urýchliť niektoré liečebné procesy, takže je ľahšie zbaviť sa vnímaných ťažkostí. Medzi jej veľké výhody zároveň patrí dobrá znášanlivosť a minimálna invazívnosť. Oceniť môžete aj podporu krvného obehu.

Pokiaľ ide o bežné použitie, tento zábal sa môže používať počas:

V prípade potreby ho môžete použiť aj na modriny, ktoré by sa mali tiež rýchlejšie hojiť.

priessnitzov zábal na kolenné kĺby

Ako pôsobí na kĺby?

Z hľadiska zdravia kĺbov môže znížiť bolesť kĺbov. Pri krátkodobých aj chronických problémoch. Môže tiež podporiť uvoľnenie svalov, ktoré môžu byť nepríjemne stuhnuté v okolí kĺbu alebo v inej časti pohybového aparátu. Teoreticky môže pomôcť aj pri podpore liečby rôznych zápalov kĺbov a šliach.

Ako pripraviť Priessnitzov zábal?

Na Priessnitzovom zábale nie je nič zložité a prakticky každý si ho môže pripraviť doma. Dôležité je len dodržiavať niekoľko odporúčaní, vďaka ktorým bude celý proces čo najefektívnejší.

Začnite tým, že si vezmete kus čistej látky (napríklad bavlnenú vreckovku) a namočíte ju do studenej/mierne vlažnej vody. Túto látku potom priložte na požadovanú oblasť a pevne ju pritlačte, aby dokonale priliehala. Na túto látku potom môžete položiť plastovú fóliu a potom ďalšiu látku, napríklad uterák, ktorý si omotáte okolo kolena. (Ak by ste si chceli tento obklad priložiť na krk, použite ako druhú látku šatku, ktorá bude lepšie držať.)

V prípade potreby (napríklad ak je uterák kratší) môžete oba konce pripevniť špendlíkmi.

Pokiaľ ide o dĺžku pôsobenia, zvyčajne sa odporúča nosiť zábal aspoň 1 hodinu. Najlepšie je však nechať ho nasadený aspoň 2-3 hodiny. Po uplynutí tohto časového intervalu by sa mal obklad odložiť. Potom sa môže znovu použiť za ďalšie 3 – 4 hodiny. Takto môžete pokračovať, kým vaše ťažkosti neustúpia. Zábal by sa však nemal nechať pôsobiť cez noc.

Aby bol obklad bezpečný, nemal by byť položený na:

  • Infikované miesta
  • Zle sa hojace rany
  • Ekzémy a iné kožné ochorenia

U malých detí sa o aplikácii zábalu najprv poraďte s lekárom.

ako pripraviť priessnitzov zábal
priessnitzov zábal návod

Ako ďalej podporiť zdravie kĺbov?

Normálny stav kĺbov a pohybového aparátu môžete podporiť dlhodobým užívaním kvalitnej kĺbovej výživy, ktorá okrem kolagénu obsahuje aj chondroitín, glukozamín, MSM, vitamín C, kadidlovník pílovitý a ďalšie látky. Takáto výživa by sa mala užívať každý deň a v presne stanovenom množstve.

Určite tiež nie je na škodu udržiavať sa primerane fyzicky aktívny. V prípade vážnejších problémov pohybového aparátu môže byť vhodná chôdza alebo plávanie.

Zdroje informácií

https://cs.wikipedia.org/wiki/Priessnitz%C5%AFv_z%C3%A1bal – Priessnitzov zábal (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vinzenz_Priessnitz – Vincenz Priessnitz (česky)

Laboratórne testovaná a zákazníkmi overená kĺbová výživa pre život v pohybe

To ma zaujíma

kĺbová výživa Kĺbin

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

KLOUBIN je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru

Nepremeškajte výhodnú ponuku!
Balíček kĺbovej výživy Kloubin je v tejto chvíli zľavnený na obmedzenú dobu.
Doprava zdarma
Výhodné balenie