Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

kyselina hyaluronová

Kyselina hyalurónová na kĺby: Poznáte jej účinky?

Kyselina hyalurónová je jednou z pomerne často používaných látok v kozmetickom priemysle. Vedeli ste však, že môže mať využitie aj v starostlivosti o pohybový aparát? Ak nie, tak v dnešnom článku sa dozviete všetko dôležité, čo s ňou súvisí.

S kyselinou hyalurónovou sa stretávame pomerne často, napríklad v pleťových sérach a krémoch proti starnutiu. Vedeli ste však, že táto látka sa pridáva aj do niektorých výživových doplnkov na podporu normálneho zdravia kĺbov? V niektorých prípadoch môže lekár dokonca odporučiť jej aplikáciu priamo do kĺbov, pretože sa používa na liečbu pohybových problémov.

Ale skôr ako sa dostaneme k tomu, prečo je kyselina hyalurónová dobrá pre kĺby, poďme si povedať, čo to vlastne je, kde sa nachádza a čo všetko dokáže.

Ak ste pripravení, môžeme sa do toho pustiť!

Čo je to kyselina hyalurónová?

Kyselina hyalurónová je prirodzene sa vyskytujúci glykozaminoglykán. Je to lineárny polysacharid s vysokou molekulovou hmotnosťou. Je zaujímavé, že táto kyselina môže existovať len vo vysoko kyslom prostredí. V našom tele ju máme prirodzene, ale vzhľadom na zásadité a kyslé prostredie v tele sa nachádza výlučne vo forme soli. Preto je oveľa výstižnejšie hovoriť o nej v súvislosti s telom ako o hyaluronáte alebo hyaluronáte, než o kyseline hyalurónovej.

11 účinných látok pre maximálny výsledok
Kloubin – pre život v pohybe

Kloubin je intenzívna kĺbová výživa vyvinutá špeciálne pre ľudí, dobre sa vstrebáva a pohodlne užíva vo forme kapsúl. Kombinácia 11 účinných látok má všetko potrebné pre zdravé svaly, kosti a kĺby.

Vyskúšajte českú kĺbovú výživu Kĺbin a zažite pohyb bez starostí.

Kyselina hyalurónová (hyaluronan) je jednou z dôležitých zložiek medzibunkovej hmoty. Nachádza sa pomerne bežne napríklad v spojivových tkanivách a epiteli. Nachádza sa aj v koži, v pupočníku alebo v sklovci oka.

Kyselina hyalurónová podporuje hydratáciu a elasticitu kĺbovej chrupavky.

Na čo je kyselina hyalurónová dobrá?

kyselina hyalurónová najlepšie účinky

Účinky na kĺby

Kĺby potrebujú pre svoju normálnu pohyblivosť určitú plynulosť, vďaka ktorej sa o seba nič netrie ani neotláča. Táto úloha najčastejšie pripadá kĺbovej chrupavke, ktorá minimalizuje nežiaduce trenie a pomáha vyrovnávať nárazy (napríklad pri behu a chôdzi).

Aby kĺby správne fungovali, potrebujú pravidelnú dávku pohybu, počas ktorej sú mazané kĺbovou kvapalinou (môžete to prirovnať k oleju, ktorý používame na pánty dverí alebo ozubené kolesá). Súčasťou tohto „oleja“ je práve kyselina hyalurónová, ktorá má pre kĺby a chrupavky celkom ideálnu (pomerne viskóznu) konzistenciu.

Okrem toho je kyselina hyalurónová veľmi dôležitá pre hydratáciu tkaniva. A to platí aj pre chrupavky, ktoré musia byť objemné a pružné. Kyselina hyalurónová preto môže podporiť chrupavku pred vysychaním.

Injekcia kyseliny hyalurónovej sa používa na liečbu bolesti kolena spôsobenej osteoartrózou (OA) u pacientov, ktorí už boli liečení liekmi proti bolesti (napr. paracetamolom) a inými liečebnými postupmi, ktoré nezabrali.

Účinky na pokožku

Ženy budú určite súhlasiť s tým, že kyselina hyalurónová má skvelé uplatnenie najmä v spomínanej kozmetike. A možno ju nájdete aj vo výrobku, ktorý používate denne. Pridáva sa napríklad do pleťových sér, masiek alebo rôznych krémov, ktoré by sa mali používať dvakrát denne.

Pri jeho používaní v kozmetike je však dôležité rozlišovať podľa veľkosti molekúl. Napríklad kyselina hyalurónová s nízkou molekulovou hmotnosťou môže preniknúť do hlbších vrstiev pokožky, čo môže mať pozitívny vplyv na viditeľnosť a vzhľad vrások. Ak sú molekuly väčšie, kozmetický prípravok nemôže tak dobre preniknúť do pokožky a pôsobí viac na povrchu.

Medzi hlavné dôvody, prečo sa kyselina hyalurónová používa v kozmetike, patria:

  • Podpora hydratácie kože
  • Podpora pružnosti pokožky (ktorá sa s pribúdajúcim vekom zvyčajne zhoršuje)
  • Podpora regenerácie a hojenia (spolu s panthenolom ho môžete použiť na pokožku spálenú od slnka)
  • Podpora anti-age

Niektorí ľudia majú dobré skúsenosti aj s aplikáciou kozmetiky obsahujúcej kyselinu hyalurónovú na červenú alebo atopickú pokožku.

Ako správne užívať kyselinu hyalurónovú?

Kyselinu hyalurónovú možno použiť viacerými spôsobmi. Teraz však nebudeme hovoriť o kozmetike, ale hlavne o prípravkoch na kĺby.

Ak vám lekár odporučí injekčné podanie kyseliny hyalurónovej do kĺbu, bude to vykonané pod jeho vedením. Nejde o zákrok, ktorý by sa dal (bezpečne) vykonať doma, preto sa oň vôbec nepokúšajte (nemyslíme si, že by to niekoho napadlo, ale kto vie).

Môžete sa však rozhodnúť aj pre dlhodobé užívanie viaczložkovej kĺbovej výživy, ktorá má vo svojom zložení kyselinu hyalurónovú.

kyselina hyalurónová na kĺby
kyselina hyalurónová na pokožku

Kĺbová výživa

Ako však zistíte, či ste si vybrali správnu kĺbovú výživu? Rozhodne sa nepozerajte na cenu a veľkosť balenia. Alebo aspoň nie skôr, ako zistíte, ako vybranú kĺbovú výživu správne používať. Nemá zmysel siahať po takej, ktorá má vyššiu gramáž, ale počas dňa musíte užiť obrovské množstvo kapsúl. Potom vám dlho nevydržia.

Dobrá kĺbová výživa, do ktorej má zmysel investovať, zahŕňa tieto zložky:

A mnoho ďalších látok, medzi ktoré môžu patriť napríklad vitamíny.

Nezabudnite tiež, že aby mohla kĺbová tekutina dobre vykonávať svoju prácu, nezaobíde sa bez primeraného množstva každodenného pohybu.

Zdroje informácií

https://sk.wikipedia.org/wiki/Kyselina_hyalur%C3%B3nov%C3%A1 – Kyselina hyalurónová (slovensky)

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/hyaluronic-acid – Kyselina hyalurónová na koži (anglicky)

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22915-hyaluronic-acid – Všetko o kyseline hyalurónovej (anglicky)

https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/hyaluronic-acid-injection-route/description/drg-20074557 – Injekcie s kyselinou hyalurónovou (anglicky)

Laboratórne testovaná a zákazníkmi overená kĺbová výživa pre život v pohybe

To ma zaujíma

kĺbová výživa Kĺbin

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

KLOUBIN je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru

Nepremeškajte výhodnú ponuku!
Balíček kĺbovej výživy Kloubin je v tejto chvíli zľavnený na obmedzenú dobu.
Doprava zdarma
Výhodné balenie