Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

SI skloubení

SI kĺb: príznaky, príčiny a riešenia bolesti

Bolí vás často spodná časť chrbta a panva? V tom prípade môžete mať problémy s SI kĺbom, alebo tiež, ako sa tejto oblasti ľudovo hovorí, s pikovým esom. Keďže esíčko býva veľmi namáhané a môže sa zablokovať, nižšie sa pozrieme na všetko, čo potrebujete vedieť o jeho bolestiach a uvoľnení.

Bolesť chrbta často rozlišujeme podľa toho, kde sa nachádza nepríjemný pocit. Zatiaľ čo ľudia, ktorí trpia zvýšenou mierou stresu, sa môžu sťažovať napríklad na stuhnutosť ramien a bolesti krku, približne 15-30 % ľudí má problémy s takzvaným SI kĺbom, ktorý sa nachádza v dolnej časti chrbta. Niekedy môže tento problém spôsobiť dokonca ochrnutie a vážne problémy s každodenným pohybom, čo môže výrazne znížiť celkovú kvalitu života.

Čo môže spôsobiť bolesť SI kĺbu? A ako proti nej správne bojovať?

Čo je to SI kĺb ?

Sedací kĺb alebo sakroiliakálny kĺb sa nachádza v mieste, kde sa krížová kosť spája s bedrovou kosťou. Z technického hľadiska ide o dva kĺby, ktoré obklopujú chrbticu v bedrovej časti chrbta. Medzi hlavné úlohy SI kĺbu patrí vzpriamené držanie tela, prenos hmotnosti na nohy a celková podpora pohyblivosti. Aj vzhľadom na úlohy, ktoré má SI kĺb v našom tele, je celkom jasné, že je to jedna z najviac namáhaných častí. Je teda len otázkou času, kedy sa vyskytne vážnejší problém, ktorý treba riešiť.

co je si klb príčiny bolesti

Najčastejšie príčiny bolesti SI kĺbu

Artróza

Keďže SI kĺb je veľmi namáhaný, opotrebovanie chrupavky môže byť časom viditeľné. A keďže chrupavka podporuje plynulosť pohybu kĺbu a znižuje trenie kostí o kosti, jej úbytok môže sprevádzať stuhnutosť, bolesť a zhoršená pohyblivosť.

11 účinných látok pre maximálny výsledok
Kloubin – pre život v pohybe

Kloubin je intenzívna kĺbová výživa vyvinutá špeciálne pre ľudí, dobre sa vstrebáva a pohodlne užíva vo forme kapsúl. Kombinácia 11 účinných látok má všetko potrebné pre zdravé svaly, kosti a kĺby.

Vyskúšajte českú kĺbovú výživu Kĺbin a zažite pohyb bez starostí.

Zápal

Zápal v oblasti SI spojenia môže súvisieť s iným prebiehajúcim ochorením, ako je Bechterevova choroba, ktorá tiež postihuje chrbticu. Niekedy môže zápal súvisieť s autoimunitným ochorením, ale nemusí to platiť vo všetkých prípadoch.

Dna

Dna je veľmi nevyspytateľné ochorenie, pretože obdobia záchvatov dny sa často striedajú s obdobiami pokoja, keď sa zdá byť všetko v poriadku. Toto ochorenie je spôsobené vyššou koncentráciou kyseliny močovej, preto lekári môžu okrem liekov odporučiť aj zmenu životného štýlu. Dna môže postihnúť jeden alebo viac kĺbov v tele.

Tehotenstvo

Mnohé ženy sa určite zhodnú na tom, že SI kĺb začal bolieť počas tehotenstva, keď v tele nastáva veľa veľkých zmien. Mení sa napríklad ťažisko tela, panva sa pripravuje na pôrod a ženy tiež bojujú so zvýšenou telesnou hmotnosťou. Hormonálna aktivita, ktorá je nevyhnutná pre normálne tehotenstvo a pôrod, však môže spôsobiť nestabilitu, kvôli ktorej môže začať bolieť epifýza.

Dysfunkcia

Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže mať človek od narodenia abnormalitu krížovej kosti, ktorá môže opäť spôsobiť chronickú bolesť a nepohodlie.

Preťaženie

Zdvíhanie ťažkých bremien, príliš intenzívna fyzická aktivita, úrazy, nosenie topánok s vysokým podpätkom a mnohé ďalšie javy môžu z dlhodobého hľadiska viesť k nepríjemným pocitom v oblasti bedrovej chrbtice.

Pád na zadok

To sa niekedy stalo každému. Nešťastnou náhodou ste spadli na zadok a okrem narazenej kostrče sa ozval aj SI kĺb. Tento typ bolesti je zvyčajne krátkodobý, ale náraz môžete cítiť ešte nejaký čas potom.

Zlá športová technika

Šport nemusí vždy viesť len k zlepšeniu zdravia a kondície, ale aj k mnohým rôznym problémom. Najmä ak patríme k nadšeným amatérom, ktorí si nedávajú pozor na svoju techniku. Potom môže dôjsť k mikrotraumám, ktoré môžu mať zlý vplyv nielen na SI kĺby, ale aj na iné časti pohybového aparátu. Určite nie je na škodu si zaplatiť profesionálneho trénera (aspoň na začiatku), ktorý vždy dohliada na správne vykonávanie cvikov.

Ako tieto problémy vyriešiť?

cviky na si kĺb
ako riešiť bolesť si kĺbu

Cvičenia na SI kĺb

Z dlhodobého hľadiska je vhodné vyskúšať cvičenia na SI kĺb, ktoré môžu viesť k lepšej pohyblivosti a uvoľneniu. Medzi ideálne typy cvičení na podporu tejto časti tela patrí joga, počas ktorej sa dosiahne jemné naťahovanie a lepšia flexibilita.

Môžete tiež nájsť cviky, ktoré sa vykonávajú v sede, v stoji alebo v ľahu a počas ktorých sa zadok naťahuje. Počas týchto cvičení by sa malo precvičovať aj vzpriamovanie panvy a správne držanie tela. Určite nie je na škodu navštevovať pravidelné fyzioterapeutické sedenia, kde môžete tejpovanie.

Kĺbová výživa

Ak chcete mať istotu, že vám nič nechýba, vyskúšajte dlhodobé užívanie kvalitnej viaczložkovej kĺbovej výživy, ktorej zložky môžu byť vhodné aj pre kosti, svaly a šľachy.

V zložení sa zaujímajte predovšetkým o:

Môžete vyskúšať aj niekoľko ďalších tipov, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na kondíciu SI kĺbu. Patrí medzi ne udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti, ktorá môže znížiť mieru opotrebovania kĺbov a chrupaviek.

Dôležité je tiež uvedomiť si nezdravé pohybové vzorce a snažiť sa im vyhnúť. Pre laika to môže byť náročné, preto je v tomto prípade vhodné spolupracovať s odborníkom, ktorý môže celý proces uľahčiť.

Tiež sa snažte:

  • Znížiť riziko pádu
  • Používať správnu techniku pri cvičení
  • Obmedziť nosenie podpätkov
  • Zahrnúť strečingové cvičenia (joga…)
  • Zaistite správnu techniku zdvíhania ťažkých bremien

Dbať na správnu techniku zdvíhania ťažkých bremien

Laboratórne testovaná a zákazníkmi overená kĺbová výživa pre život v pohybe

To ma zaujíma

kĺbová výživa Kĺbin

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

KLOUBIN je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru

Nepremeškajte výhodnú ponuku!
Balíček kĺbovej výživy Kloubin je v tejto chvíli zľavnený na obmedzenú dobu.
Doprava zdarma
Výhodné balenie