Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po – Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenia a dopravu platíme my.

bolest lokte

Bolesť lakťa: Príznaky a najčastejšie príčiny

Počas dňa len zriedka venujeme pozornosť svojim lakťom. Keby ich však nebolo, sotva by sme dokázali normálne fungovať. Ešte horšie pre nás je, keď nás začnú bolieť a obmedzovať v povinnostiach a voľnočasových aktivitách. Čo môže stáť za bolesťou lakťov? A čo s ňou robiť?

Lakte nám umožňujú normálne pohybovať rukami. Používame ich nielen pri tenise, ale aj pri manuálnej práci. A nezaobišli by sme sa bez nich ani pri kancelárskej práci. Ak ich teda niečo vyradí z používania, môže to mať citeľný vplyv na naše každodenné činnosti. Navyše, ak sa príčina problému neodstráni, môže to mať za následok aj opakovanie stavu, ktorý sa môže časom dokonca zhoršovať.

Preto je určite rozumné informovať sa o všetkých problémoch, do ktorých nás môžu dostať naše lakte. Určite nebude na škodu zistiť, ako zachrániť svoje lakte, keď máte problémy s pohybom.

Ako rozpoznať bolesť lakťa – príznaky

Bolesť lakťa sa môže šíriť buď na jeho vnútornej, alebo vonkajšej strane. Okrem toho môže bolesť vystreľovať aj do ramena, predlaktia a zápästia, čo môže problém ešte zhoršiť.

Môže sa tiež objaviť:

11 účinných látok pre maximálny výsledok
Kloubin – pre život v pohybe

Kloubin je intenzívna kĺbová výživa vyvinutá špeciálne pre ľudí, dobre sa vstrebáva a pohodlne užíva vo forme kapsúl. Kombinácia 11 účinných látok má všetko potrebné pre zdravé svaly, kosti a kĺby.

Vyskúšajte českú kĺbovú výživu Kĺbin a zažite pohyb bez starostí.

Najčastejšie príčiny bolesti lakťa

bolest lakťa Príčiny

Tenisový lakeť

Hoci sa tento problém niekedy nazýva tenisový lakeť, skutoční (profesionálni) tenisti ním trpia skôr zriedka. Často ide o otázku správnej techniky, ktorú im pomáha sledovať tréner. Z technického hľadiska ide o ochorenie šliach a svalových úponov, ktoré je spôsobené stereotypným pohybom. Z tohto dôvodu môžu týmto problémom trpieť aj nešportovci, ktorí sa napríklad živia manuálnou prácou. (Môže si to vyžadovať aj opakovaný pohyb tejto časti tela.) Tenisový lakeť sa rozpozná podľa bolesti na vonkajšej strane lakťa.

Golfový lakeť

Golfový lakeť je podobný problém ako tenisový lakeť. Hlavným rozdielom je, že bolesť sa šíri do tela zvnútra. Okrem hrania basketbalu a golfu môže tento typ problému vzniknúť pri dlhodobej práci na počítači, pri ktorej nie sú nastavené vhodné ergonomické podmienky. Môžu ho pociťovať napríklad aj inštalatéri a murári.

Zlomenina

Ak ste pred časom spadli na ruku alebo došlo k inej nežiaducej kolízii (napríklad počas športovej aktivity), bolesť lakťa môže zahŕňať zlomeninu. Zlomenina je náhle zhoršenie stavu, pri ktorom nemôžete ruku normálne používať. Môžete tiež počuť slabý chrumkavý zvuk a rýchlo sa môže objaviť opuch. Ak sa u vás niečo také vyskytne, čo najskôr navštívte lekára.

Bursitída

Burzitída je termín, ktorý označuje zápal tektálneho vaku (burzy). Tieto vaky sa nachádzajú v kĺboch a sú naplnené tekutinou, v ktorej sa môže šíriť zápal. Ide predovšetkým o krátkodobý problém, ktorý sa však môže v budúcnosti ľahko vrátiť.

Dna

Dna, pri ktorej sa v kĺboch nachádzajú kryštáliky kyseliny močovej a môžu spôsobovať zápalové reakcie a bolesť, nemusí byť zriedkavá. Problémom dny je, že má tendenciu spôsobovať epizódy, po ktorých sa situácia môže na určitý čas upokojiť. Na začiatku si teda môžete (mylne) myslieť, že ste problém vyriešili. Čo zvyčajne trvá len do ďalšieho záchvatu dny. Pri tomto ochorení sa najčastejšie odporúčajú lieky a zmena životného štýlu.

Ďalšie chronické ochorenia kĺbov

Do tejto kategórie patrí artritída a artróza, čo sú chronické ochorenia pohybového aparátu, ktoré sa zatiaľ nepodarilo úspešne liečiť. (V súčasnosti sa liečba zameriava na spomalenie progresie a zmiernenie príznakov v každodennom živote.) Oba tieto problémy sa zvyčajne vyznačujú horšou pohyblivosťou, bolesťou, stuhnutosťou a zápalom. Okrem toho môže ochorenie postihnúť jeden alebo viac kĺbov súčasne.

čo pomáha pri bolestiach lakťa
ako riešiť bolesť lakťa

Čo pomôže pri bolestiach lakťa?

Z dlhodobého hľadiska má pre športovcov, nešportovcov a seniorov zmysel užívať kvalitnú kĺbovú výživu, ktorá okrem kolagénu obsahuje aj vitamín C, MSM, glukozamín, chondroitín a kadidlovník pílovitý. Ide o výživový doplnok, ktorý môže vhodne podporiť aj konzervatívnu liečbu existujúcich problémov.

V prípade, že sa u vás niektorý z týchto problémov vyskytne náhle, alebo ak vás trápi už dlhší čas a postupne sa nezlepšuje, rozhodne by ste nemali odkladať návštevu odborníka, ktorý vás vyšetrí a na základe diagnózy vám nastaví najlepší liečebný režim. Pri dlhodobých problémoch by ste mali pamätať aj na to, aby ste lakeť nepreťažovali. Pri opuchu môže pomôcť napríklad studený obklad.

V prípade potreby je možné nosiť aj ortézu, ktorá udrží lakeť v správnej polohe. Stojí tiež za zváženie, či nie je čas zmeniť prácu na menej náročnú, alebo zvážiť zanechanie športu, ktorý problém spôsobil, napríklad v prospech jogy, plávania alebo ľahkého strečingu. Ak to všetko nepomôže, lekár vám môže odporučiť operáciu, ale to je zvyčajne až posledná možnosť.

Zdroje informácií

https://www.nhs.uk/conditions/tennis-elbow/symptoms/ – Tenisový lakeť (anglicky)

https://www.mayoclinic.org/symptoms/elbow-pain/basics/causes/sym-20050874 – Príčiny bolesti lakťa (anglicky)

Laboratórne testovaná a zákazníkmi overená kĺbová výživa pre život v pohybe

To ma zaujíma

kĺbová výživa Kĺbin

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

KLOUBIN je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

11 účinných látok

s overeným účinkom

100% bezpečný nákup

platíte až pri prevzatí tovaru

Nepremeškajte výhodnú ponuku!
Balíček kĺbovej výživy Kloubin je v tejto chvíli zľavnený na obmedzenú dobu.
Doprava zdarma
Výhodné balenie